Aby tokajské vína získali svoju komplexnosť, okrúhlosť a typickú „chlebovinku“, musia vyzrievať v malých dubových súdkoch v hlbokých tufových pivniciach. Sláva tokajských pivníc nezaostáva za slávou tokajských výberov. Legendárne labyrinty ukrývajú desať až storočné poklady tokajských vinohradníkov. V pivnici neobmedzene vládne čierna pivničná pleseň – Cladosporium cellare, ktorá žije z výparov vína a alkoholu. Žije tak v krásnej symbióze s tokajským vínom. Teplota v pivnici je 10°C a relatívna vlhkosť okolo 90%.

V pivnici nášho vinárstva môžete relaxovať pri pohári vína s vôňou ruže, medu a svätojánskeho chleba. Pivnica je vykopaná 13 metrov pod zemou. Po „náročnej“ degustácii u nás môžte prenocovať .

Takto nejako to vyzerá, keď sa buduje nová spálňa pre tokajské vína. Klaustrofóbia, tma prerážaná reflektormi, káble ťahajúce sa tunelmi. Ale koniec dobrý, všetko dobré, keď si sadnete do podzemnej pivnice, tufové podzemie bude odrazu útulné a priateľské. Hĺbanie pivnice sa začalo v roku 2000 a dokončilo sa súčasne s Tokajským domom. Dnes je pivnica krásna, tajomná obrastená vzácnou plesňou ako si to môžete všimnúť vyššie na obrázku.

Viac fotografii z pivnice si môžete pozrieť vo fotogalérií