Hroznový olej

Jaro a Jarka Ostrožovičovičovci milujú svoje vlastné vinohrady a cennia si ich. Okrem vín začali výrobu oleja z hroznových jadier. Zvyšky po lisovaní – matoliny sú cennou druhotnou surovinou pri spracovaní hrozna. V minulosti boli vo firme Ostrožovič používané ako hnojivo do vinohradov. V roku 2012 sa Ostrožovičovci rozhodli, že jadierka budú využívať na lisovanie kvalitného slovenského hroznového oleja. 

Hroznový olej je priamo ideálny pre prípravu pokrmov. Hoci je náš hroznový olej lisovaný za studena, je možné ho zahriať na veľmi vysoké teploty (252 °C ) bez rizika jeho prepálenia a straty pozitívnych vlastností. Je tak veľmi vhodný aj pre tepelnú úpravu jedál ako je restovanie, vyprážanie a podobne.
Pri použití v studenej kuchyni je predpokladom zdravého jedla, pretože obsahuje až 90% pre telo toľko potrebných nenasýtených mastných kyselín.
Za studena lisovaný hroznový olej má svetlo zelenú farbu s jemným orieškovým až hroznovým aróma. Je skvelý pre dochutenie šalátov, omáčok, syrov či mäsa.

Zloženie a účinky

Hroznový olej je jediným jedlým rastlinným olejom, ako aj pokrmom, ktorý obsahuje významné množstvo flavonidu procyanidinu – veľmi silného antioxidantu, ktorý výrazne viaže voľné radikály. Obsahuje vysoké hodnoty vitamínu E, ktorý má taktiež významné antioxidantné vlastnosti, posilňuje svaly, srdce, metabolizmus a imunitný systém. Obsah lecitínu pozitívne ovplyvňuje nervy, mozog a produkciu krvi. Vysoký podiel kyseliny linoleovej – Omega 6 (71%) v hroznovom oleji lisovanom za studena pozitívne ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi a telo z nej dokonca syntetizuje esenciálne Omega 3 mastné kyseliny. Hroznový olej je už celé storočia využívaný v kozmetickom priemysle a to predovšetkým pre jeho vysokú antioxidantnú aktivitu, vďaka ktorej bráni starnutiu buniek pokožky. Tá potom vyzerá pevnejšie a zdravšie.

Využitie v kuchyni

 • Vďaka vysokej teplotnej stálosti sa neprepáli(až 252 °C) a je tak ideálny aj pre teplú kuchyňu
 • Pokrmom prepožičiava výraznejšiu arómu s dlhšou dochuťou. Máslovo – orieškové aróma
 • Vďaka výborným emulzifikačným vlastnostiam je ideálny pre prípravu dresingov a majonéz
 • Pre svoju ľahkosť a sviežosť je pre stredoeurópsku kuchyňu doporučovaný miesto vysoko kvalitných olivových olejov

Zdravotné účinky

 • Významne znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb a vzniku rakoviny (podľa vedeckých štúdií až o 56%)
 • Hroznový olej zvyšuje hodnotu HDL (dobrého) cholesterolu a naopak znižuje hladinu LDL (zlého) cholesterolu a triglyceridov.
 • Štúdie dokázali, že už po krátkodobom užívaní hroznového oleja dochádza k zvýšeniu HDL cholesterolu až o 13%, čo vedie k zníženiu rizika infarktu až o 52%
 • Hroznový olej je jediným olejom, ktorý obsahuje významný podiel silného antioxidantu procyanidinu
 • Vysoký obsah vitamínu E a Beta – karoténu (silné antioxidanty) – jedna lyžica hroznového oleja pokrýva doporučenú dennú  dávku vitamínu E
 • Lecitín pozitívne ovplyvňuje mozog a nervy 
 • Obsahuje reservatol (ďalší silný antioxidant) 
 • Bráni stárnutiu buniek a organizmu
Kombinácia kvalitných slovenských vín a hroznového oleja je ideálnou kombináciou pre náš organizmus. Pokiaľ máte chuť, príďte ochutnať dobré slovenské produkty priamo k výrobcovi do Veľkej Tŕni. 
Tokaj – tento historický kúsok zeme obohatila firma Ostrožovič modernými prvkami vo výrobe prírodných produktov a ponúka Vám svoje služby a zázemie pre strávenie príjemných chvíľ.
12,90 € s DPH

Informácie o produkte

Objem:0,25 L
Rezervácia ubytovania
Doprava od 100 € ZDARMA